Z zespołem nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi może pomagać marihuana. Pomaga ona chorym na ADHD skupić się na wykonywanych przez nich czynnościach i zadaniach. Sami chorzy również potwierdzają, iż stosowanie przez nich wąskolistnych odmian konopi wspomaga koncentrację. Jednak korzystanie z marihuany w przypadku terapii młodszych pacjentów wciąż budzi kontrowersje ze względu na potencjalne złe skutki działania THC na rozwój mózgu.
Co to jest ADHD?
Zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi znany jest jako ADHD. Dzieli się na trzy podtypy: podtyp z izolowanymi deficytami uwagi, podtyp z nasiloną impulsywnością i nadruchliwością oraz podtyp mieszany. ADD jest to skrót określający wszystkie podtypy ADHD. Najbardziej znanymi objawami ADHD jest nadpobudliwość i bardzo niska kontrola nad impulsami. Symptomy te występują zazwyczaj jednocześnie, chociaż każdy przypadek tej choroby jest inny. Ponad 1/3 pacjentów wcale nie jest nadpobudliwa. Badania wykazują, iż w przypadku tej choroby w regionach mózgu odpowiedzialnych za uwagę dochodzi do zmniejszonego wychwytu glukozy, co wskazuje iż na tę chorobę wpływają zmiany w aktywności obecnych w mózgu neuroprzekaźników.
Marihuana w leczeniu ADHD
Marihuana jest umiarkowanie skuteczna w leczeniu ADHD. Jej efektywność jest prawdopodobnie niższe niż niektórych dostępnych na rynku środków farmakologicznych. Niektórzy pacjenci twierdzą, iż marihuana zmniejsza zdenerwowanie związane ze stosowaniem zapisywanych leków na ADHD. Obecnie powstające wytyczne dotyczące dawkowania marihuany powinny zwiększyć skuteczność konopi w terapii ADHD. Trzeba jednak wziąć pod uwagę związane z podawaniem marihuany młodszym pacjentom niepożądane skutki uboczne. Niektórzy lekarze także twierdzą, iż korzystanie z THC zawartego w marihuanie uniemożliwia skuteczną terapię konwencjonalną. Odkrywane są coraz nowe fakty związane z układem kannabinoidowym i jego wpływem na uwalnianie neuroprzekaźników. W przyszłości doprowadzi to pewnie do opracowania optymalnej terpii opartej na marihuanie. Badania wykazały, iż dysfunkcyjny system neuroprzekaźników dopaminy najprawdopodobniej leży u podstaw schorzeń związanych z ADHD. Receptory dopaminy wchodzą silnie w interakcje z receptorami endokannabinoidowymi. W układzie limbicznym można zaobserwować nadmiar receptorów kannabinoidowych silnie związanych z deficytem uwagi oraz innymi neuropsychiatrycznymi zaburzeniami. W ADHD receptory CB1 pełnią ważną funckję. Ich znaczenie jako celu terapeutycznego rośnie. Przyszłością w leczeniu ADHD będzie opracowywanie środków skierowanych bezpośrednio na układ endokannabinoidowy.
Dawkowanie marihuany w leczeniu ADHD
W leczeniu ADHD najczęściej stosuje się mikrodawki, poniżej 2,5 miligrama THC. Są one pozyskiwane zazwyczaj z odmian o niskiej zawartości micrenu, czyli szczepów wzmagających koncentrację do 90 minut po zastosowaniu. W wielu przypadkach maoże to wykluczać potrzebę sięgania po większe dawki. Najlepiej wybierać odmiany wąskolistne obfitujące w THC, pinien i terpinolen, a jednocześnie ubogie w micren, jeśli chcemy zmniejszyć nadpobudliwość. W przypadku wzmagania koncentracji warto sięgnąć po odmiany z wysokim stężeniem CBD.