Związek pomiędzy paleniem tytoniu a rakiem płuc jest niezaprzeczalny, ale czy palenie marihuany również powoduje raka płuc ? Krótka odpowiedź - może. Spójrzmy na długą odpowiedź i efekty, jakie palenie marihuany może mieć na płuca.
W 2006 roku wielu z nas w medycynie było zszokowanych, gdy przegląd dotychczasowych badań nie wykazał wzrostu zachorowalności na raka płuc związanego z używaniem marihuany. Pojawiła się nawet sugestia, że marihuana ma działanie ochronne przeciwko rakowi płuc. Bardziej współczesne badania wydają się wiązać palenie marihuany z rakiem płuc , chociaż wyniki są mieszane i pozostaje wiele niepewności.
W jednym z badań wykazano podwojenie w przypadku raka płuc u mężczyzn palących marihuanę, którzy również stosowali tytoń (tj. U mężczyzn, którzy palili tę samą ilość, ryzyko raka płuc było dwukrotnie większe u mężczyzn, którzy również stosowali marihuanę). Inne badanie wykazało, że długotrwałe stosowanie marihuany zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc u młodych dorosłych (w tym badaniu określono jako 55 lat i poniżej), a ryzyko wzrasta proporcjonalnie do ilości palonej marihuany. W dużym międzynarodowym badaniu przeprowadzonym w 2015 r. Stwierdzono niewielki związek pomiędzy nawykowym i długotrwałym stosowaniem konopi indyjskich a rakiem płuc. W tym przeglądzie stwierdzono związek między używaniem konopi indyjskich a gruczolakorakiem płuca, ale nie znaleziono związku między stosowaniem konopi indyjskich a rakiem płasko nabłonkowym płuc . Badanie 2018 opublikowane w Journal of Thoracic Oncology podsumowało niektóre z trudności zarówno w ustaleniu, czy używanie marihuany jest związane z rakiem płuc, jak i jak dobrze może działać marihuana w celu kontrolowania objawów u ludzi żyjących z rakiem. Niektóre z tych obaw obejmują fakt, że wiele badań do tej pory było niewielkimi badaniami, te, które zostały zrobione, często zawierały niewielką liczbę ciężkich palaczy marihuany, używanie marihuany, ogólnie, jest zgłaszane przez samych pacjentów, a połączenie tytoniu palenie wraz z używaniem marihuany.
Wielkość i jakość badań nad paleniem marihuany i rakiem płuc utrudniają wyciągnięcie ostatecznych wniosków.
Wpływ marihuany na płuca
Naukowcy odkryli, że regularne stosowanie marihuany powoduje uszkodzenia dróg oddechowych, które mogą być widoczne w widoczny sposób, jak również pod mikroskopem. Istnieją również doniesienia o nasileniu objawów oddechowych, takich jak świszczący oddech , duszność i uporczywy kaszel u osób palących trawkę. Mimo to regularne palenie marihuany nie wydaje się powodować istotnych zmian w funkcjonowaniu płuc, ani nie wydaje się zwiększać ryzyka POChP, a POChP jest niezależnym czynnikiem ryzyka dla raka płuc . Patrzenie na uszkodzenia płuc z innego punktu widzenia wydaje się jednak minimalizować to ryzyko. Badanie przeprowadzone w 2017 r., W którym analizowano wpływ palenia marihuany na jakość płuc stosowaną do przeszczepu, wykazało, że historia marihuany nie miała żadnego wpływu na wyniki przeszczepów i że włączenie byłych palaczy marihuany do puli dawców mogłoby potencjalnie poprawić pulę dawców.
Palenie marihuany nie wydaje się powodować istotnych zmian w funkcjonowaniu płuc.
Kontrowersje na temat marihuany i ryzyka raka
Ponieważ marihuana jest nadal nielegalna w Stanach Zjednoczonych zgodnie z prawem federalnym, trudno jest przeprowadzić kontrolowane badania, które zostały wykonane z tytoniem. Z tego powodu pomaga spojrzeć na to, co wiemy o marihuanie, co sugeruje, że może to zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc:
• Wiele z substancji rakotwórczych i kancerogenów obecnych w dymie tytoniowym występuje również w dymie z marihuany.
• Palenie marihuany powoduje stan zapalny i uszkodzenie komórek i jest związane z przedrakowymi zmianami w tkance płucnej.
• Wykazano, że marihuana powoduje dysfunkcję układu odpornościowego, co teoretycznie może predysponować osoby do raka.
Najważniejsze informacje na temat używania marihuany i ryzyka za chorowania na raka? Chociaż marihuana najprawdopodobniej blednie w ryzyku zachorowania na raka w porównaniu z paleniem papierosów, najlepiej zachować ostrożność. Istnieją powody, aby oprócz ryzyka zachorowania na raka płuc (i faktu, że jest to nielegalne w wielu stanach) unikać marihuany. Kiedy mówimy o marihuanie i raku, zwykle są dwie różne dyskusje. Mówiąc o przyczynach raka, wyniki wciąż są mieszane z niektórymi badaniami sugerującymi, że palenie marihuany zwiększa ryzyko raka, a inni twierdzą, że marihuana może zamiast tego chronić przed rakiem. Jeśli chodzi o leczenie, trudność w badaniu nielegalnej substancji ograniczyła badania. Jedno małe badanie wykazało, że marihuana mogła przynieść korzyści pacjentom z typem nawracającego guza mózgu. Mamy nadzieję, że wraz z rosnącą legalizacją w Stanach Zjednoczonych ta odpowiedź stanie się bardziej przejrzysta w przyszłości.
A co z biernymi palaczami?
Ostatnim problemem związanym z marihuaną jest możliwy wpływ marihuany na pobliskich nie użytkowników. Badano wpływ biernego palenia marihuany na zdrowie i testy na obecność narkotyków. Niektóre badania dowiodły, że palenie marihuany jest tak samo niepokojące, jak dym tytoniowy, więc ostrożność może być uzasadniona. Dopóki nie można przeprowadzić dużych badań, nie można mieć pewności, że palenie marihuany lub bycie narażonym na bierne palenie nie ma żadnych problemów zdrowotnych.
Masz różne możliwości wyboru, poza paleniem tytoniu, sposobów używania marihuany i rekreacyjnych marihuany w stanach, w których jest to legalne. Jeśli martwisz się o swoje zdrowie płuc i wystawiasz na próbę osoby niepalące, najlepiej rozważyć inny sposób porodu niż palenie papierosów, np. Żywność. Jeśli chodzi o ryzyko zachorowania na raka, wielu onkologów zastanawia się nad poprzednimi reakcjami "strzelaj z biodra", że marihuana jest zła. Z tego, czego dowiedzieliśmy się o paleniu papierosów i raku płuc, obawiano się, że palenie marihuany spowoduje podobne problemy, ale nie zostało to wykazane w tym momencie.
Natomiast na uwagę zasługują potencjalne korzyści wynikające z używania konopi indyjskich u osób żyjących z rakiem i powikłaniami nowotworowymi. W tej chwili mamy niewiele, aby pomóc ludziom, którzy rozwijają się lub mają rozwiniętą kacheksję. Poprzez wpływ na apetyt konopie indyjskie mogą być względnie łatwą opcją dla rozwiązania problemu tak niskiego apetytu, tak powszechnego wśród pacjentów chorych na raka. Największym zainteresowaniem może być obecnie zmniejszenie zapotrzebowania na leki przeciwbólowe na bazie opioidów u osób chorych na raka, którzy stosowali konopie indyjskie. Biorąc pod uwagę epidemię przedawkowania opioidów nałożoną na leki przeciwbólowe, wielu ludzi z nowotworem niechętnie z nich korzysta w pierwszej kolejności. Uważano, że większość osób w końcowych stadiach raka była rażąco zaniedbana z powodu bólu, zanim jeszcze uwaga narodowa została skierowana na kryzys opioidów. Być może legalizacja marihuany w wielu stanach, zarówno do celów rekreacyjnych, jak i medycznych, dotarła w odpowiednim czasie, aby rozwiązać ten problem.
- Porady i ciekawostki(254)
- Prawo i legalizacja(76)
- Nasiona i odmiany(92)
- Fakty Konopne(185)
- Odżywianie(17)
- Zdrowie(95)
- Nauka(62)