Ministerstwo zdrowia zgodziło się na refundację leków powstałych z marihuany. Są one stosowne przede wszystkim w przypadku padaczki lekoopornej, ale i stwardnienia rozsianego.
Projekt ustawy w tej sprawie autorstwa ugrupowania Kukiz'15 wpłynął do Sejmu prawie rok temu, prace nad legalizacją utknęły w martwym punkcie.
Zobacz nasiona medycznej marihuany
Legalizacja marihuany od lat budzi wiele kontrowersji. Społeczeństwo jest w tej kwestii podzielone. Choć marihuana ma właściwości uzależniające i jest szkodliwa dla zdrowia to ma także zastosowanie medyczne. Dlatego ws. projektu ustawy autorstwa partii Kukiz'15 nawet wielu lekarzy jest sceptycznie nastawionych.
Krok 1: Procedura importu docelowego jest przewidziana dla leków, które nie są dostępne w Polsce, ale są zarejestrowane w innym kraju. Lek ten musi spełniać podstawowy warunek – musi być niezbędny dla konkretnego pacjenta.
Krok 2: Gdy lekarz stwierdzi konieczność zastosowania danego leku, musi wypełnić i wysłać specjalny wniosek do ministra zdrowia, który można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Krok 3: Dla konsultanta lekarz powinien przygotować historię choroby pacjenta – tak, by potwierdzić, że chory potrzebuje danego leku. Jeśli konsultant potwierdzi konieczność zastosowania leku, możemy wysyłać wniosek do Ministerstwa Zdrowia.
Krok 4: Wniosek trafia do ministra zdrowia, który w przeciągu 21 dni wydaje zgodę (lub odmowę) na dopuszczenie do obrotu leku, bez konieczności uzyskania pozwolenia. Wystawione zapotrzebowanie traci ważność po 60 dniach od daty wystawienia.
Materiał chroniony prawem autorskim, wszelkie prawa zastrzeżone. Artykuły na tym blogu są naszą własnością. Dalsze rozpowszechnianie artykułu zabronione, jedynie za naszą zgodą.