W Unii Europejskiej nie ma jednolitej polityki odnoszącej się do medycznej marihuany. W wielu krajach jest wiele rozbieżności dotyczących legalizacji marihuany w ogóle, w celach medycznych bądź jej całkowitego zakazu. Nie ma jakiegokolwiek wzorca, które by pozwalało stwierdzić, który kraj dobrze sobie radzi z tematem legalizacji marihuany w jakimkolwiek stopniu. Bogata Holandia ma program medycznej marihuany, a także bogata Szwecja.
HOLANDIA
Holandia od wielu lat jest liderem na skalę światową na polu liberalizacji narkotykowej. Nic dziwnego, że w kwestiach medycznych zastosowań marihuany jest w ścisłej światowej czołówce. Od 2003 roku w holenderskich aptekach znaleźć można, oprócz produktów zawierających kannabinoidy, roślinną marihuanę przeznaczoną dla pacjentów posiadających receptę lekarską. Każda z aptek ma obowiązek sprzedania marihuany, a także udzielenia informacji na temat sposobów jej przyjmowania. Od wielu lat można także w Holandii kupić niewielkie ilości marihuany w słynnych już coffeeshopach, często jednak nie jest to towar wysokiej jakości. W Holandii dozwolona jest także uprawa niewielu roślin konopi na własny użytek. W związku z tym władze stwierdziły, że dobrze będzie umożliwić chorym kupno sprawdzonej, dobrej jakości medycznej marihuany, bez ryzyka dostania materiału wątpliwej jakości.
NIEMCY
W ostatnich latach w Niemczech możliwe jest posiadanie niewielkiej ilości miękkich narkotyków na własny użytek. Jednak medyczna marihuana przez wiele lat nie mogła się przebić ze względu na administracyjne zakazy. W związku jednak z silnym naciskiem lekarzy i pacjentów, spowodowanym brakiem innych skutecznych terapii oraz udowodnioną skutecznością marihuany, Federalny Instytut Leków i Produktów Medycznych zaczął wydawać zgody na użycie marihuany. W 2008 roku otrzymało je 7 chorych, w połowie 2010 roku zgodę uzyskało 40 osób. W grudniu 2012 roku Sąd Administracyjny uznał, że pacjenci, dla których nie ma skutecznych terapii mogą wystąpić o zgodę na leczenie się wyhodowaną przez siebie marihuaną pod nadzorem lekarza. Od 2017 roku każdy chory, u którego lekarz stwierdził celowość zastosowania oraz brak innych alternatyw, będzie ógł uzyskać receptę na medyczną marihuanę.
HISZPANIA
W Hiszpanii nie istnieje medyczna marihuana, jednak możliwe jest prowadzenie konopnych kuracji. Jest to możliwe za sprawą tego, iż kodeks karny tego kraju zezwala na posiadanie i uprawę marihuany do własnego użytku. Prawo nie określa ile wolno uprawiać i ile posiadać. Karane jest jedynie posiadanie i używanie marihuany w miejscach publicznych, a handel konopiami jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia.
WIELKA BRYTANIA
Posiadanie i używanie marihuany w celach niemed ycznych jest w Wielkiej Brytanii zabronione. W 1999 roku Izba Lordów wydała rekomendację, by osoby chore mogły kupować marihuanę medyczną na receptę w aptekach, jednak rząd tę rekomendację zignorował. Istnieje jednak możliwość uzyskania zezwolenia na sprowadzenie leku konopnego z zagranicy dla konkretnego pacjenta.