Kwitnienie marihuany zależy od ilości godzin „światła i ciemności” lub jest niezależne od fotoperiodów (odmiany automatyczne). Nawet na tym etapie rozwoju konopi wydziela się poszczególne fazy rozwoju. Warto nauczyć się je rozpoznawać, dzięki temu łatwiej można zadbać o ulubione rośliny. Co jeszcze warto wiedzieć o kwitnieniu „gandzi”?
Co zrobić, by kwitnienie marihuany było obfite?
Pierwsze działanie, jakim „skłania” się konopie do obfitego kwitnienia (a więc osiągnięcia wyższego plonu!) to zapewnienie optymalnych warunków. Jest to niezależnie od sposobu uprawy. Jedna z najważniejszych zasad dotyczących uprawy roślin: „wzrost i rozwój jest hamowany przez czynnik, którego brakuje najbardziej”. Za osiągnięcie pozytywnych „wyników” w największym stopniu odpowiada światło, rodzaj podłoża, temperatura i optymalna wilgotność (podłoże, powietrze).
- Światło: u tradycyjnych odmian feminizowanych w indoor w fazie kwitnienia należy utrzymać cykl: 12 godzin światła, 12 godzin ciemności. Nie powinno się tych cykli przerywać, np. by zobaczyć jak konopie rosną. To może m.in. zaburzyć proces „pączkowania”.
- Podłoże: powinno być przepuszczalne (konopie nie lubią nadmiaru wilgoci) i odpowiednio żyzne. Optymalne pH oscyluje w granicach 6.0-7.0.
- Temperatura: konopie w fazie kwitnienia preferują ciepło. Najlepszy jest zakres w granicach 18-26°C. Potrzeby zmieniają się nieco wraz z przechodzeniem w kolejne etapy kwitnienia. Temperatury poniżej 17°C hamują wzrost, a poniżej 2°C mogą prowadzić do zamierania roślin. Jednocześnie nadmierne ciepło (powyżej 28°C) jest również niekorzystne, m.in. ze względu na ryzyko nadmiernej transpiracji (wyparowywania wody) i wysuszenia.
- Wilgotność: Nadmierna wilgoć zwiększa ryzyko występowania chorób grzybowych, niedostateczna – wysuszenie. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Optymalna wilgotność powietrza oscyluje w granicach 50% (poniżej 40% to „suche powietrze”). Do podlewania zaleca się używać wody przefiltrowanej lub przynajmniej odstanej.
Ponadto ważne dla konopi jest zrównoważone nawożenie. Są różne techniki, oprócz tego zastosowanie znajdują ogólne zasady dokarmiania roślin. W początkowych okresach wzrostu można zasilać je nawozami o zrównoważonym NPK. W fazie kwitnienia zaś ogranicza się azot, a podaje więcej fosforu (nr1) i potasu. Duże znaczenie mają także często niedoceniane mikroelementy, np. cynk, bor i mangan.
Kwitnienie marihuany – etapy rozwoju kwiatów
Pierwszy etap – inicjacja kwitnienia
Faza obejmuje pierwsze tygodnie kwitnienia (1-3). Wzrost nadal jest zrównoważony, roślina rozrasta się, a jednocześnie rozpoczyna wykształcanie kwiatów:
- Pierwszy tydzień – to faza przejściowa i wzrostowa nazywana „wydłużaniem się roślin”. Rośliny przyspieszają ze wzrostem, zdarza się, że w pierwszym etapie przyrastają o 50-100% swojej wysokości. Jednocześnie wykształcają nowe liście uskuteczniając procesy asymilacyjne. Tworzą silną strukturę na „poczet” utrzymania ciężkich i obfitych kwiatów.
- Drugi tydzień – można już zauważyć symptomy wykształcania kwiatów. To drobne, białe słupki (a później włoski) kwiatów żeńskich lub małe, pyłkowe woreczki męskie (u odmian regularnych marihuany). Na tym etapie zwiększa się dawki aplikowanych nawozów, typowych pod kwitnienie marihuany.
- Trzeci tydzień – rośliny ciągle rosną na wysokość, wydłużają się, ale proces stopniowo hamuje. W miejscach, gdzie pojawiły się słupki, widoczne są już zaczątki pąków. Natomiast rośliny nie wytworzyły jeszcze gruczołów żywicznych i trichomów, dlatego zapach jest wciąż zbyt słabo wyczuwalny.
Drugi etap - mid-flowering
Od czwartego tygodnia rośliny przestają rosnąć (lub mocno hamują ze wzrostem), a energię przeznaczają na rozwój pąków. To kluczowy etap, gdyż wykształcanie dużej ilości i dobrej jakości, ciężkich i żywicznych pąków to duże wydatki energetyczne. Roślina wytwarza trichomy, dlatego zapach jest coraz intensywniejszy i przyjemniejszy.
W kolejnym tygodniu pąki „wypełniają się”, tzn. stają się bardziej dorodne. Konopie uzyskują gęstszy pokrój. Oprócz tego „eksplodują” zapachem. To dobry moment, aby zacząć korzystać z systemu wentylacji. Część białych słupków przebarwia się na ciemniejsze kolory, np. na bursztynowo.
Optymalna wilgotność powietrza na tym etapie wynosi 40-50%. Ponadto warto nieznacznie obniżyć temperaturę.
Trzeci etap – późne kwitnienie do zbiorów
W końcowej fazie kwitnienia, która trwa kilka tygodni (ich dokładna liczba zależy od specyfiki odmiany) pąki przybierają na wadze, stają się jeszcze bardziej lepkie (to, co tygryski lubią najbardziej) i intensywniej pachną. Pojawiają się na nich liczne włoski, które odpowiadają za działanie konopi (zawierają naturalne kannabinoidy, w tym THC), a także za wrażenia odbierane przez zmysły smaku i powonienia.
W tej fazie roślinom powinno się obniżyć wilgotność powietrza do 35-45% (np. korzystając z odwilżaczy). Należy zwiększyć różnicę w cyklu dzień/noc. Optymalna temperatura wynosi 18-24°C.
Na 1-2 tygodnie przez planowanym zbiorem rośliny należy płukać. Praca polega na intensywnym podlewaniu tak, by z podłoża pozbyć się składników mineralnych. Im intensywniejszy proces, tym większa szansa, że pąki staną się bardziej wartościowe. Przy braku zasobów w glebie roślina korzysta z własnych „magazynów”. Uzyskane topy w czasie palenia wydzielają dym łagodniejszy, przyjaźniejszy dla gardła. Jednocześnie po płukaniu należy roślinie zapewnić takie warunki, by mokre podłoże szybko wyschło (czyli ciepło). Woda nie powinna długo zalegać.
Kwitnienie marihuany – co jeszcze warto wiedzieć?
Kwitnienie marihuany trwa średnio 7-9 tygodni, chociaż oczywiście zależy to od cech genetycznych odmiany, a także od warunków uprawy (zwłaszcza cyklu oświetlenia). Znaczenie ma nawet rodzaj światła. Rośliny preferują czerwone i pomarańczowe długości fal (580–700 nm). To sprzyja dojrzewaniu kwiatów.
Powyższe wskazówki w Polsce należy traktować jedynie jako ciekawostkę naukową. Przypominamy, że uprawa (a nawet posiadanie) marihuany jest w naszym kraju nielegalne. Pozyskiwać można jedynie nasiona marihuany, np. dla zachowania cennej puli genetycznej lub w celach kolekcjonerskich.