Legalizacja marihuany w Polsce to temat, który jest częstym przedmiotem debat społecznych i politycznych. Obecnie obowiązujące prawo zezwala na uprawę i sprzedaż marihuany medycznej do celów leczniczych.
Posiadanie nawet niewielkiej ilości suszu konopnego wykorzystywanego w celach rekreacyjnych jest niedozwolone. Czy można liczyć na to, że coś w tej kwestii się zmieni w niedalekiej przyszłości?
Droga do legalizacji marihuany w Polsce jest bardzo wyboista
Marihuana rekreacyjna jest w naszym kraju nielegalna ze względu na czynniki historyczne, społeczne i polityczne. W przeszłości Polska była bardzo zaangażowana w międzynarodową politykę antynarkotykową.
Duży wpływ miała na nią zwłaszcza Jednolita Konwencja o Środkach Odurzających, która klasyfikowała konopie jako substancję niebezpieczną. Z tego względu wiele wpływowych osób ma dość konserwatywne podejście do używania marihuany, nie biorąc pod uwagę jej korzystnego wpływu na organizm w przypadku przyjmowania niewielkich ilości marihuany.
Takie negatywne opinie odbijają się też niekorzystnie na suszu CBD, obecnego w produktach leczniczych, który w przeciwieństwie do zwykłej marihuany, nie zawiera THC, środka odpowiadającego za działanie psychoaktywne.
W ostatnich latach da się jednak zauważyć pewne zmiany w sprawie legalizacji marihuany. Jedną z nich stanowi nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 marca 2022 roku. Dzięki tej nowej ustawie możliwa jest uprawa konopi nie będących włóknistymi, aby zdobyć surowiec na leki recepturowe.
W praktyce oznacza to, że uprawa leczniczej marihuany w Polsce jest legalna, a leki zawierające CBD stają się dostępne w znacznie niższych cenach, gdyż odtąd nie są tylko sprowadzane zza granicy, lecz mogą być wytwarzane w Polsce przez uprawnione do tego instytuty badawcze i laboratoria.
Dla zwolenników legalizacji marihuany to duży krok do przodu. Warto nadmienić, że jeszcze w 2017 roku, kiedy to głosowano za wprowadzeniem medycznej marihuany do sprzedaży w polskich aptekach na receptę, Konfederacja w większości głosowała przeciwko. Tymczasem już kilka lat później posłowie Konfederacji zaczęli opowiadać się za pełną legalizacją marihuany, także do użytku rekreacyjnego.
Parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany - pełna legalizacja już blisko?
Parlamentarny zespół do spraw legalizacji marihuany w Polsce zaproponował projekty ustawy o konopiach włóknistych, o marihuanie medycznej oraz o marihuanie rekreacyjnej.
Zarówno prawo o uprawie konopi włóknistej, jak i uprawie marihuany medycznej doczekało się poprawek działających na korzyść zwolenników posiadania i uprawy marihuany.
Czy więc możemy liczyć na to, że już wkrótce marihuana rekreacyjna doczeka się pełnej legalizacji? Czas pokaże. Wiele jednak wskazuje, że nastroje w tej kwestii uległy zmianie i coraz bardziej dostrzega się korzyści płynące ze stosowania legalnych produktów konopnych.
Medyczna marihuana dostępna jest w aptekach
Medyczna marihuana pozyskiwana jest z dwóch gatunków konopi - konopi siewnej (Cannabis sativa L.) oraz konopi indyjskiej (Cannabis indica), które różnią się od siebie zawartością substancji aktywnych.
Lecznicze działanie przypisywane preparatom i lekom na receptę powstałych na bazie konopi zawdzięcza się kannabinoidom, w szczególności THC i CBD. W Polsce medyczna marihuana jest dostępna w formie leków na receptę, najczęściej jako suszone kwiaty lub ekstrakt.
Zobacz nasiona medycznej marihuany
Zgodnie z prawem polskim wyłącznie instytut badawczy mające odpowiednie pozwolenia może uprawiać konopie indyjskie i przetwarzać je na surowiec farmaceutyczny przeznaczony do sporządzenia receptury aptecznej.
Zobacz olejki CBD
Farmaceuta może więc sprzedać susz pacjentowi w opakowaniu od producenta lub w opakowaniu mniejszym niż oryginalny, po odważeniu odpowiedniej ilości przepisanego surowca.
Receptę na marihuanę leczniczą może wystawić każdy lekarz, z wyjątkiem lekarza weterynarii. Zazwyczaj terapię marihuaną medyczną wdraża się dopiero wtedy, gdy inne konwencjonalne metody leczenia okazują się nieskuteczne.
Uprawa medycznej marihuany w Polsce
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 marca 2022 roku otworzyła drogę dla osób fizycznych i przedsiębiorstw do założenia legalnej uprawy marihuany medycznej.
Zgodnie z nowymi regulacjami legalną uprawą konopi indyjskich mogą zająć się instytuty badawcze kontrolowane przez Ministerstwo Rolnictwa i za zgodą Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Takie uprawy objęte są wieloma restrykcjami oraz zasadami bezpieczeństwa.
Kary za posiadanie i nielegalną uprawę marihuany
Zgodnie z art. 63 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dotyczącym nielegalnej uprawy maku, konopi lub krzewu koki, osobie, która nielegalnie uprawia marihuanę grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.
W przypadku upraw umożliwiających uzyskanie znacznej ilości ziela konopi, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Ponadto za posiadanie konopi o wyższym stężeniu THC niż dopuszczalne 0,3% grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.