Skunk to w zasadzie nie tyle odmiana konopi, co cała linia odmianowa. Jest jednym z najpopularniejszych szczepów. Słynie z mocy i wydajności. Śmiało można stwierdzić, że wybór Skunk seeds to gwarancja pełnej satysfakcji „klienta”. Czym jeszcze charakteryzują się nasiona marihuany zaliczane do tej grupy? Skąd wziął się fenomen Skunka?
Skunk – kiedy pojawił się na rynku konopi? Jaką ma genezę?
Skunk w terminologii „gandziowej” ma dwa znaczenie. Po pierwsze – odnosi się do wszystkich konopi, które mają wysokie stężenie THC. Oznacza więc mocny, a nawet potężny „towar”. Określenie jest oczywiście potoczne. Jednocześnie Skunk to znany szczep marihuany, od którego wyprowadzono wiele odmian. Poszczególne odmiany konopi mogą różnić się wieloma cechami, w mniejszym bądź większym stopniu, ale zazwyczaj są mocne i mają wysoki potencjał plonotwórczy. Są to dwa największe atuty Skunka. W dodatku mają specyficzny, trochę trudny do określenia smak i aromat. Pierwszy Skunki pojawiły się w latach 70-tych ubiegłego wieku. Twórcą oryginalnej odmiany jest David Watson, którego wdzięcznie nazywano „Sam The Skunkman”. Dokładna genetyka pionierskiej odmiany nie jest znana. Wokół marihuany Skunk powstało wiele mitów. Jedna z hipotez zakłada, że do wyselekcjonowania odmiany, o której można powiedzieć, że zmieniła konopny świat, potrzebowano skrzyżowania wielu tysięcy nasion marihuany. Podobno za jej właściwości w dużej mierze odpowiadają sativa landrace, Colombian Gold, Acapulco Gold i Afghani Indica. W 1980 roku Davis Watson przywiózł swoje konopie do Holandii. Tak zdobyły popularność w kraju wiatraków i tulipanów, a następnie na całym świecie. Pierwotnie były to konopie regularne. Duży progres nastąpił w latach 90-tych, gdy Dutch Passion opracował technikę feminizacji nasion. To zresztą dotyczy całego konopnego rynku.
Smak i aromat Skunk – czy da się je opisać?
Konopie Skunk mają dość wyrazisty i charakterystyczny bukiet smakowo-zapachowy. Profil terpenowy jest w tym przypadku nieprzeciętnie bogaty. Skojarzenia są różne. Poniekąd można je zaszufladkować jako połączenie ziemistości, zjełczałego mleka, pleśniowego sera oraz siarki. Jakkolwiek to „brzmi” wrażenia nie są nieprzyjemne, chociaż osobliwe. Skunka trzeba po prostu spróbować. Poszczególne odmiany mogą nieco różnić się także w tym aspekcie. Głównym związkiem należącym do terpenów jest mircen, ale oprócz tego Skunk zawiera lotne związki siarkowe.
Jak działa Skunk?
Większość odmian Skunk charakteryzuje się wysoką zawartością THC, u niektórych parametr sięga nawet 25%. Słabsze są odmiany typu autoflowering oraz marihuana CBD. Oferta poszczególnych seedbanków jest w tym zakresie bogata i można wybrać Skunka dopasowanego do własnych preferencji i obycia z konopiami. Raczej jednak trzeba nastawić się na potężne wbicie w fotel i lot kosmiczny aniżeli powolny spacer rekreacyjny. Większość Skunków szybko wchodzi i zapewnia mocny, euforyczny haj. To linia odmianowa, która zazwyczaj działa na umysł, ale daje również zauważalny efekt fizyczny. Dlatego nie tylko pobudza umysł do kreatywnego czy nawet abstrakcyjnego myślenia, ale także wpływa na mięśnie. Początkowo zapobiega zmęczeniu, później przynosi rozluźnienie i ulgę. Nadmierne upalenie może spowodować uczucie ciężkości, nierzadko potężne. Zwyczajne skutki uboczne to wilczy apetyt i suchość w ustach. Nie jest to więc szczególnie wysoka cena za czas, nierzadko godziny, przyjemnych, epickich doznań.
Wiele odmian Skunk wykorzystuje się w celach medycznych. Pomagają na stres i nerwice, przeciwdziałają stanom lękowym. Mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia groźnego, często niedostrzeganego wroga – depresji. Mają także działanie przeciwbólowe (chociaż nie są pod tym względem aż tak skuteczne jak marihuana CBD).
Nasiona marihuany Skunk – cechy botaniczne i growerskie
Skunk to linia odmianowa odznaczająca się dużą plennością. Większość odmian ma wysoki potencjał plonotwórczy. Nawet osoba początkująca często bez większych problemów uzyskuje pułap 350-450g/m2. U wielu Skunków jest jeszcze wyższy i dochodzi do 750m/m2. Pod względem łatwości uprawy nie odbiega od innych konopi. Niektóre odmiany Skunk są szczególnie polecane żółtodziobom, gdyż względnie dobrze znoszą niekorzystne warunki, a przy tym wybaczają niektóre „błędy”. Na pewno pozytywnie wyróżniają się automaty, które sprawnie przechodzą w fazę kwitnienia bez konieczności regulowania cyklu oświetlenia. Niestety często odbywa się to kosztem mocy, wydajności lub obu cech. Zdecydowana większość Skunk nadaje się zarówno do indoor jak i outdoor. Przy wyborze warto zwracać uwagę także na średnie rozmiary roślin. Te niższe, zwarte są bardziej „dyskretne” i zajmują mało miejsca. Zazwyczaj w outdoor stawia się na bardziej rozrośnięte odmiany, nierzadko przekraczające 2 m wysokości. Ogólnie jednak Skunki są raczej średnie, bez tendencji do silnego wzrostu.
Nasiona marihuany Skunk (i wszystkich innych odmian) w Polsce można pozyskiwać jedynie w celach kolekcjonerskich i dla zachowania cennej puli genetycznej. Przypominamy, że uprawa marihuany jest nielegalna. Niniejszy opis służy jedynie jako hipotetyczna ciekawostka naukowa.