Wzrost marihuany obejmuje fazę kiełkowania, wegetatywną oraz kwitnienia. To właśnie etap wegetatywny uważany jest za najważniejszy, ponieważ w tym czasie następuje intensywny wzrost rośliny. Czym się charakteryzuje oraz jak przebiega? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.
Czym jest faza wegetatywna wzrostu marihuany?
Faza wegetatywna trwa od 2 do nawet 16 tygodni. Wszystko zależy od warunków uprawy, a także wybranej odmiany rośliny. Następuje ona po kiełkowaniu, kiedy nasiono wypuszcza pierwsze pędy, a następnie liście wiatrakowe, mogące przeprowadzać fotosyntezę. Po wejściu w etap wegetatywny należy przesadzić roślinę do większego pojemnika, aby mogła swobodnie rozwijać system korzeniowy. Następnie marihuana gwałtownie rośnie, wydłuża się, a na jej łodydze powstają coraz większe przestrzenie pomiędzy węzłami.
Warto zauważyć, że w tej fazie Indica nie wydłuża się, a rozrasta w poziomie. Z kolei Sativa rozwija się w sposób odwrotny – rośnie ku górze i wytwarza niewielkie rozgałęzienia. Kiedy kończy się etap wegetatywny? Dla roślin zależnych od cyklu światła jest to moment skrócenia czasu wystawiania ich na światło dzienne. W przypadku upraw outdoorowych jest to z kolei okres, gdy lato przechodzi w jesień.
Faza wegetatywna szansą na większe plony
Na etapie wegetatywnym można zadbać o to, aby uprawiane krzaki marihuany dały w przyszłości obfite plony. W tym czasie sadzonki można poddawać treningom. Są wówczas podatne na wszelkie zabiegi, prowadzące do zmaksymalizowania zbiorów. Należy pamiętać, aby marihuanę trenować, zanim wypuści pierwsze kwiaty.
Wyróżnia się kilka sposobów trenowania roślin. Pierwszym z nich jest LST (Low Stress Training). Jest to tzw. trening niskiego stresu, który obejmuje zwykle takie czynności jak podwiązywanie pędów marihuany do ziemi, a następnie odchylanie ich na zewnątrz. Choć jest to metoda bezpieczna, nie daje jednak tak rewelacyjnych rezultatów jak cięższy trening.
Trening wysokiego stresu (HTS – High Stress Training) jest dość wymagający dla roślin. Polega na przycinaniu czy łamaniu pędów. Dzięki temu nie rosną one ku górze, lecz rozszerzają się na boki, co przekłada się na zwiększenie plonów. Wyróżnia się także trening ScrOG, który polega na zastosowaniu siatki. Ogranicza ona wydłużanie się głównego pędu, co daje szanse na rozrost bocznych odłamów rośliny.
Jak dbać o marihuanę w fazie wegetatywnej?
W fazie wegetatywnej rośliny szybko rosną, dlatego należy zapewnić im optymalne warunki. Bardzo ważne jest podlewanie – kolejne dawki wody powinno dostarczać się roślinie dopiero wtedy, gdy jej górna warstwa (ok. 3 cm) będzie sucha. Zbyt intensywne i częste podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni i tworzenia się pleśni, co jest zabójczą mieszanką dla roślin. Pamiętaj również o ponownym wyregulowaniu wysokości oświetlenia. Sadzonka nie może dotykać żarówki, ponieważ może się oparzyć. Najlepsza odległość to ok. 30 cm od czubka pędu. Zadbaj również o właściwą temperaturę i wilgotność. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wyposaż się czym prędzej w higrometr i termometr. Na tym etapie należy utrzymywać ciepło na poziomie ok. 20–30°C oraz wilgotność 40%.
Oczywiście bardzo ważne jest również odżywianie. W tym okresie kluczowe jest zapewnienie optymalnego poziomu azotu, który przekłada się na szybki i wydajny wzrost łodyg i liści. Niezbędny jest również potas, który reguluje proces otwierania i zamykania się aparatów szparkowych i produkowania energii. Pozostałe składniki, które są istotne, to m.in. magnez odpowiadający za przeprowadzanie fotosyntezy.
Poza odżywianiem musisz zapewnić roślinom również odpowiedni przepływ i cyrkulację powietrza, które są ważne m.in. do poprawnego przeprowadzania fotosyntezy. Wymiana zużytego powietrza na świeże jest kluczowa również do tego, aby na roślinach nie tworzyła się pleśń.
O czym pamiętać podczas fazy wegetatywnej?
Kiedy rośliny wejdą w fazę wegetatywną, pamiętaj o tym, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń. Każda z doniczek powinna mieć dobry dostęp do światła i nie ograniczać wzrostu pozostałych. Najczęściej growerzy decydują się na ustawienie jednej rośliny na 1 m2 (ScrOG), ok. 4 roślin na 1 m2 (LST) lub od 4 do nawet 16 sadzonek na 1 m2 (SOG). W ostatniej technice chodzi o stworzenie baldachimu z małych roślin umieszczonych blisko siebie.
Jeśli zależy Ci na uprawie żywicznych kwiatów, jak najszybciej zweryfikuj płeć marihuany. Gdy dojdzie do zapylenia kwiatu żeńskiego przez męski pyłek, rozpocznie się produkcja nasion, a zatrzymane zostanie wytwarzanie żywicy. Określenie płci jest możliwe ok. 4 tygodnia od wykiełkowania roślin. Do znalezienia konopnego samca przyda się lupa jubilerska.
Pamiętaj, uprawa marihuany jest nielegalna. Natomiast nasiona kupisz zupełnie legalnie. Zobacz odmiany marihuany i inne nasiona marihuany, które chcesz dodać do swojej kolekcji!
Co więcej, w fazie wegetatywnej istotne znaczenie ma topping, czyli kontrolowanie wysokości sadzonki poprzez przycinanie jej głównego pędu. Za regulację długości łodygi można zabrać się w momencie, kiedy sadzonka będzie miała ok. 3–5 węzłów. Dzięki toppingowi marihuana zwiększy boczny wzrost i tym samym wyprodukuje więcej topów.