Wielu lekarzy, a także rodziców zaakceptowała już leczniczą marihuanę jakoformę terapii mającą na celu eliminację agresji i tłumienie rozdrażnienia u dzieci autystycznych. Podawanie doustne marihuany stale jednak jest metodą kontrowersyjną jeśli chodzi o przypadki leczenia dzieci, ale też u dorosłych. Amerykańska Akademia Pediatryczna w 2013 roku zaleciła, aby były bardziej surowe ograniczenia na stosowanie medycznej marihuany przez najmłodszych pacjentów. Spowodowane to było tym, iż coraz więcej rodziców decydowało się na włączenie konopi do terapii.
Co to jest autyzm?
Autyzm jest jedną z wielu chorób składających się na spektrum zaburzeń autystycznych i całościowych zaburzeń rozwojowych. Schorzenia składające się na całe spektrum to złożone dolegliwości na tle neurobehawioralnym. Objawiają się one poprzez zaburzenia w komunikacji i interakcjach społecznych. Spektrum autyzmu poważnie utrudnia rozwój i porozumiewanie się z otoczeniem. Istnieją dowody na fakt, iż zaburzenia autystyczne mogą być dziedziczne.
Marihuana w leczeniu spektrum zaburzeń autystycznych
Istnieje niewiele naukowych badań, które potwierdziłyby skuteczność używania leczniczej marihuany w leczeniu symptomów spektrum zaburzeń autystycznych. Obecnie prowadzone badanie syntetycznego THC ma określić skuteczność terapii w leczeniu skłonność do samookaleczeń wśród chorych na autyzm. Większość odnotowanych pozytywnych informacji o marihuanie w leczeniu autyzmu jest spowodowana uspokajaniem wyjątkowo gwałtownych i agresywnych dzieci aytstycznych. Niestety nie istnieją żadne dane pozwalające stwierdzić czy CBD lub inne kannabinoidy wykazują jakąkolwiek skuteczność w leczeniu autyzmu. Wszystkie raporty dotyczące skuteczności zażywania marihuany podczas leczenia autyzmu potwierdzają jej kojący i uspokajający wpływ na pacjentów. Istnieje zatem teza, że konopie mogą być wykorzystane jako łagodny środek uspokakający. Nie bez znaczenia jest tu układ endokannabinoidowy. U dzieci chorych na autyzm odnotowano pięciokrotnie więcej receptorów CB2 niż u dzieci zdrowych. Ukazuje to, iż to układ endokannabinoidowy może być celem nowych metod leczenia autyzmu z pomocą marihuany. Prawdopodobnie okaże się, iż to słabo funkcjonujące receptory CB2 odgrywają znaczącą rolę w przypadku autyzmu i dlatego organizmy dotknięte tą chorobą zwiększają ich produkcję.
Dawkowanie marihuany w leczeniu autyzmu
Dawki marihuany podawanej pacjentowi powinny być ściśle ustalane przez lekarza opiekującego się chorym. Pediatrzy szczególną uwagę muszą zwracać ogólny stan zdrowia dziecka oraz jego reakcje na inne leki, a także wiek małego pacjenta. Dobre w leczeniu autyzmu odmiany marihuany to takie, które są bogate w miracen i linalol. Jednocześnie powinny zawierać THC i CBD, które będą działały przeciwlękowo i wykazują one jednocześnie działanie neuroprotekcyjne. Jeśli na celu są efekty neuroochronne, to ważne jest aby wybierać szczepy bogate w CBD.