Konopie są ziołami, które zawierają psychoaktywne związki chemiczne. Rośliny te kiedyś rosły tylko w Azji. Wraz z rozwojem globalnego przemysłu konopnego, pojawiły się odmiany, które rosną i dojrzewają w różnych krajach. Tworzeniem tych odmian zajmują się wyspecjalizowane firmy, zatrudniające genetyków konopi i posiadające profesjonalne laboratoria. Europejskim centrum konopi jest Holandia. Stamtąd pochodzi najwięcej odmian nagradzanych na prestiżowych konkursach branżowych. Taj m hodowcy konopi zaopatrują się w nasiona. To samo robią użytkownicy, którzy mogą kolekcjonować je lub pozyskiwać z nich rośliny do własnego użytku. Konopie można uprawiać na zewnątrz lub pod dachem. Rośliny uprawiane na zewnątrz dorastają do dwóch metrów wysokości. Wysiewa się je na przełomie kwietnia i maja. Rośliny rosnące w pomieszczeniach są nieco niższe i wysiewa się je na specjalnych podłożach. Konopne krzaczki podobne są trochę do znanych nam choinek. W środku lata pojawiają się na nich gęste kwiatostany zwane topami. Tworzone obecnie odmiany konopi cechuje duża odporność na zmienny klimat, choroby, wilgoć, szkodniki i pleśń. Odmiany te tworzone są tak, by w szybkim czasie dawały wydajne plony. Tworzy się je z myśl ą o hodowcach, którzy oczekują odmian łatwych w uprawie i nie wymagających szczególnych nakładów i troski. Nowe odmiany konopi posiadają cechy pożądane przez użytkowników. Chodzi tu głównie o zapach, smak i działanie. Rośliny, o których tu mowa dzielą się na dwie duże grupy. Pierwsza z nich, to konopi indyjskie, które zawierają substancje psychoaktywne. Z tych konopi produkuje się marihuanę, która jest miękkim narkotykiem. Druga grupa konopi, to konopie przemysłowe, w których substancje psychoaktywne prawie nie występują. Z tych odmian powstają produkty nazywane ogólnie marihuaną medyczną lub leczniczą.
Konopie i kannabinoidy
Konopie stanowią punkt zainteresowań zarówno naukowców jak i medyków. Rośliny te od dość dawna badane są pod względem posiadania różnych właściwości. Obecnie wiadomo, że są one wyjątkowo bogate w związki chemiczne. Zdaniem naukowców, w konopiach zawartych jest ponad pięćset różnych związków chemicznych. Rośliny te zawierają terpeny, flawonoidy, kwasy kannabinoidowe i kannabinoidy. Najciekawsze i najcenniejsze z punktu widzenia człowieka są te ostatnie. Konopie zawierają około stu różnych kannabinoidów. Wśród związków tych rozróżniamy substancje psychoaktywne i nie działające na psychikę. Najbardziej znanym psychoaktywnym związkiem chemicznym obecnym w konopiach jest THC. Związek ten gromadzi się głównie w kwiatach konopnych, dlatego z nich właśnie produkuje się marihuanę. Marihuana powstaje z zerwanych, wysuszonych i rozdrobnionych kwiatów konopnych. Jako produkt finalny, podobna jest trochę do herbaty liściastej i tytoniu. Nie pomylimy jej jednak z żadnym z tych produktów, ponieważ ma niepowtarzalny aromat. THC obecny w konopiach indyjskich działa odurzająco, fundując użytkownikom trwający średnio dwie godziny odmienny stan psychofizyczny nazywany hajem. Stan ten objawia się głównie podwyższonym nastrojem, ochotą na zabawę, poczuciem błogości, zadowolenia i szczęścia. Ryzyko regularnego korzystania z marihuany polega na możliwości psychicznego uzależnienia od THC. Niepsychoaktywnym kannabinoidem obecnym w konopiach jest kannabidiol CBD. Związek ten występuje głównie w konopiach przemysłowych. Ma on wiele właściwości, które pozwalają na wykorzystywanie go w celu łagodzenia objawów bardzo wielu chorób.
Kannabichromen, co warto wiedzieć?
Jednym z ponad stu kannabinoidów obecnych w konopiach jest kannabichromen CBC. Związek ten jest stosunkowo mało znany. Mało kto wie, że pod względem zawartości w konopiach zajmuje drugie miejsce. Badaniem kannabichromenu zajmują się ostatnio liczni naukowcy. Z dotychczasowych badań wynika, że związek ten w swoim działaniu podobny jest do wspomnianego wyżej kannabidiolu CBD. Kannabichromen, podobnie jak kannabidiol działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwdepresyjnie. W organizmie człowieka znajduje się układ kannabinoidowy. W jego skład wchodzą endokannabinoidy produkowane przez organizm, receptory kannabinoidowe i enzymy. Kannabichromen podobnie jak kannabidiol wprowadzony do organizmu współpracuje z tym układem, zachowując się tak samo jak endokannabinoidy. Naukowcy wciąż szukają sposobów na opracowywanie receptur środków pomocniczo stosowanych w medycynie opartych na odmianach konopi zawierających najwięcej CBC. Być może w przyszłości na bazie tego związku będą produkowane środki łagodzące objawy ciężkich, przewlekłych i nieuleczalnych schorzeń.
- Porady i ciekawostki(249)
- Prawo i legalizacja(75)
- Nasiona i odmiany(92)
- Fakty Konopne(181)
- Odżywianie(17)
- Zdrowie(95)
- Nauka(62)
YONG
Kilka lat poczekamy i bedzie też olejek z CBC, zobaczycie :)