Brytyjscy badacze zaczęli testy kliniczne w celu określenia, czy THCV i cannabidol (CBD), dwa związki nie psychoaktywne marihuany mogą być skutecznie stosowane w celu leczenia otyłości i cukrzycy poprzez hamowanie apetytu.
Według dr Steph Wright, dykrektora badań GW Pharmaceuticals, cztery różne fazy 2 badań klinicznych są obecnie w toku. Międzynarodowa firma farmaceutyczna ma nadzieję na opracowanie terapii dla “zespołu metabolicznego” – czynników ryzyka choroby wieńcowej, udaru mózgu i cukrzycy typu 2.
GW Pharmaceuticals już produkuje Sativex, spray który jest dostępny na receptę w sześciu państwach, do stosowania w leczeniu stwardnienia rozsianego i innych poważnych dolegliwości. Wykonany jest z roślin konopi indyjskich uprawianych gdzieś na południu Anglii, Sativex jest obecnie w fazie 3 badań, aby wejść na rynek Amerykański w celu leczenia bólu u chorych z zaawansowanym rakiem.
W międzyczasie prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie:
czy hamowanie apetytu za pomocą marihuany to tak, jak by przy użyciu viagry leczyć permanentną erekcję? Odpowiedź na ten pozorny paradoks przychodzi kiedy przyjrzymy się bliżej konkretnym kannabinoidom. Podczas gdy wiele państw nadal nie chce przyznać, ze marihuana ma zastosowanie medyczne, to nauka uparcie stwierdza, że kannabinoidy są świetnymi przeciwutleniaczami i neuroprotektorami.
To bardzo proste. Roślina rośnie w ogrodzie, aby pomóc starej ciotce w leczeniu jej zapaleniu stawów, i sprawia, że ciotka staje się przestępcą, bo marihuana nie jest lekiem. A jednak ten sam rząd produkuje leki wytwarzane z marihuany i nadaje im specjalne przeznaczenie medyczne. Warto się nad tym zastanowić.
Aby zrozumieć jak kanabinoidy mogą rzeczywiście walczyć z apetytem trzeba wiedzieć, że THCV działa jako inhibitor do THC. CO oznacza, że skraca stan “haju” i wyłącza gastrofazę. W połączeniu z CBD, THCV pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, poprawić przemianę materii i spalić trochę tłuszczu w organizmie.
Wspaniale! Badania z niezwykłym potencjałem! Ale należy pamiętać, że około 10 lat temu, inna firma farmaceutyczna opracowała lek o nazwie Rymonabant, mający na celu pomóc w utracie masy ciała u otyłych pacjentów, blokując naturalne receptory kannabinoidów-1 w organizmie. Ich 33 miesięczne badanie zostało wstrzymane po nieco ponad roku, ze względu na zwiększone ryzyko samobójstw wśród pacjentów.
- Porady i ciekawostki(256)
- Prawo i legalizacja(77)
- Nasiona i odmiany(92)
- Fakty Konopne(186)
- Odżywianie(17)
- Zdrowie(95)
- Nauka(62)
Waldek Kiepski
Przy okazji pojawienia sie tylu nowych kannabinoidów na pewno któryś będzie miał właściwości insulino-mimetyczne i zaraz będą to wykorzystywać