Uprawa marihuany w celach medycznych wciąż budzi wiele kontrowersji. Wiele osób zastanawia się, jak ta sprawa została uregulowana prawnie w Polsce i jak ta sprawa wygląda wobec ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Uprawa konopi w Polsce
Uprawy konopi włóknistych w Polsce stają się coraz powszechniejsze. Stanowią one rozwojowe, dodatkowe źródło dochodu dla gospodarstw. Polskie odmiany konopi siewnych są zarejestrowane w wykazie Krajowego Rejestru Odmian Roślin Rolniczych, Warzywnych i Sadowniczych. Należą do nich: Białobrzeskie, Tygra, Wojko, Rajan i Henola.
A co powiedzieć o uprawie konopi indyjskich w celach leczniczych? Do niedawna tego typu uprawy nie były legalne w naszym kraju. Jednak wraz z wprowadzeniem pewnych zmian w prawie pojawiły się w tej kwestii nowe możliwości.
Zobaczmy, jakie zmiany wprowadzono i co one oznaczają dla osób zainteresowanych uprawą konopi.
Wymogi prawne dotyczące uprawy marihuany w Polsce
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 22 marca 2022 roku wprowadziła zezwolenie na uprawę konopi innych niż włókniste i zbiór ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego.
W praktyce oznacza to pozwolenie na uprawianie marihuany medycznej, a co za tym idzie, obniżenie cen za preparaty lecznicze z medyczną marihuaną dostępne w aptekach (na przykład olejki CBD).
Przeczytaj na blogu: Legalizacja marihuany a aktualne prawo w Polsce
Zgodnie z ustawą uprawa konopi innej niż włóknista ma przebiegać w ściśle kontrolowanych warunkach - wyłącznie w instytutach badawczych nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posiadających odpowiednią infrastrukturę oraz zezwolenia na uprawę i zbiór konopi od Głównego Inspektora Farmaceutycznego, po zasięgnięciu opinii komendanta wojewódzkiego policji i odpowiednim zabezpieczeniu uprawy.
Konopie włókniste do celów przemysłowych
W Polsce legalna uprawa konopi włóknistych jest możliwa wyłącznie w celach:
- włókienniczych, chemicznych. celulozowo-papierniczych, kosmetycznych, farmaceutycznych i energetycznych,
- nasiennictwa i naukowo-badawczych,
- produkcji materiałów kompozytowych, budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin,
- hodowlanych odmian konopi włóknistych, rekultywacji i remediacji gruntów,
- spożywczych, weterynaryjnych, paszowych, pszczelarskich, nawozowych i izolacyjnych.
Konopie włókniste mogą uprawiać osoby fizyczne lub przedsiębiorcy wpisani do rejestru konopi włóknistych. Taki rejestr prowadzi dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (oddział terenowy KOWR). Ponadto zwiększono dopuszczalne stężenie ilości THC z 0,2% na 0,3% w przeliczeniu na suchą masę suszu.
Pozwolenia na uprawę włóknistych konopi nie uzyskają podmioty, które wcześniej prowadziły:
- nielegalną uprawę maku, konopi lub krzewu koki,
- zabór w celu przywłaszczenia środków odurzających, substancji psychotropowych i psychoaktywnych, a także mleczka makowego lub słomy makowej.
Konopie do celów medycznych
Zgodnie z prawem uprawiać konopie w celach medycznych mogą wyłącznie instytuty badawcze, które uzyskały zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF). Zgodnie z art. 1 Ustawy z 30 kwietnia 2010 roku instytuty badawcze to państwowe jednostki wyodrębnione prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie finansowo.
Zobacz nasiona medycznej marihuany
Zajmują się prowadzeniem badań naukowych i czynności rozwojowych niezbędnych do wprowadzenia nowości technologicznych, wdrożenia ich i zastosowania w praktyce.
Jak uzyskać pozwolenie na hodowlę medycznej marihuany w Polsce?
Wprowadzenie nowelizacji do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 marca 2022 roku otwiera drogę do założenia w pełni legalnej uprawy medycznej marihuany w Polsce. Aby podmiot mógł uzyskać pozwolenie na jej prowadzenie, musi najpierw stać się instytutem badawczym w świetle prawa.
Otrzymanie takiego statusu jest możliwe po uwzględnieniu instytutu w specjalnym rozporządzeniu, a także spełnić następujące wymogi: posiadać kompetentnych pracowników, odpowiednie wyposażenie i infrastrukturę technologiczną.
Nasiona marihuany są legalne, możesz je posiadać bez stresu!
Zgodnie z nowelizacją wspomnianej ustawy zezwolenie na uprawę i zbiór konopi wydaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny po zasięgnięciu opinii komendy wojewódzkiej policji.
Jakie warunki są niezbędne do uprawy konopi w Polsce?
Instytut badawczy musi posiadać odpowiedni teren, suszarnię, magazyn oraz laboratorium, co gwarantuje właściwą hodowlę i ocenę jakości uzyskanego suszu. Uprawa musi być odpowiednio udokumentowana, nadzorowana i zabezpieczona przed zniszczeniem lub kradzieżą.
Instytut musi też dysponować systemem RFID, czyli technologią zdalnego (radiowego) nadzoru. Umożliwia ona identyfikację i nadzór nad roślinami, chroniąc przed ich fałszowaniem.
Kary za nielegalną uprawę marihuany
Uprawa konopi w naszym kraju jest obłożona dość restrykcyjnymi formalnościami i poddana szczegółowej kontroli wyznaczonych do tego organów. Niezastosowanie się do tych wymogów może skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności prawnej w postaci grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat.